DOLAR 32,8346 0.19%
EURO 35,2450 0.41%
ALTIN 2.446,84-0,44
BITCOIN 21961931,01%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

İklim Değişikliği ve El Nino’nun Göz Sağlığına Etkileri Araştırıldı
  • 46Haberler
  • Sağlık
  • İklim Değişikliği ve El Nino’nun Göz Sağlığına Etkileri Araştırıldı

İklim Değişikliği ve El Nino’nun Göz Sağlığına Etkileri Araştırıldı

ABONE OL
Şubat 16, 2024 22:02
İklim Değişikliği ve El Nino’nun Göz Sağlığına Etkileri Araştırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

El Nino’nun Yeniden Etkili Olmaya Başlaması

Cambridge Üniversitesi, Michigan ve Texas üniversitelerinden bilim insanları, İklim Değişikliği ve El Nino hava olayının göz sağlığına olası etkilerini araştırdı. El Nino, Pasifik Okyanusu’nda meydana gelerek deniz suyu sıcaklığını artıran ve dünyanın birçok yerinde yağış desenlerinde değişikliklere neden olan bir olaydır. Yapılan çalışmada, El Nino’nun 7 yılın ardından yeniden etkili olmaya başladığı belirtildi.

El Nino’nun Etkileri

Araştırmada, El Nino hava olayının ABD’nin güneyi, Orta Asya ve Güney Amerika’da aşırı yağışlara neden olduğu, Orta Amerika, Güney Asya, Endonezya ve Avustralya’da ise şiddetli kuraklıklara yol açtığı belirtildi. Bunun yanı sıra El Nino’nun göz sağlığı üzerinde de dolaylı olarak etkili olduğu tespit edildi.

Göz Sağlığıyla İlgili Etkiler

El Nino etkisiyle artan sıcaklıkların bazı bölgelerde yağışların artmasına neden olduğu ve bu da hastalık taşıyan sivrisineklere uygun koşullar sağladığı belirtildi. Artan yağışlar sebebiyle bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayıldığı ve göz sağlığını etkileyebileceği ifade edildi. Ayrıca, aşırı kuraklıkların yaşandığı bölgelerde su kaybıyla mücadele edildiği ve bu durumun göz rahatsızlıklarına yol açabileceği aktarıldı.

Morötesi Işınları ve Göz Sağlığı

El Nino’nun atmosferdeki değişiklikler sebebiyle bazı bölgelerde güneşin morötesi ışınlarına daha fazla maruz kalınabileceği belirtildi. Bu durumun göze zarar verebileceği ve çeşitli göz rahatsızlıklarına neden olabileceği ifade edildi.

Sivrisinek Kaynaklı Hastalıklar ve Önlemler

El Nino’nun sivrisinek kaynaklı hastalıkları tetikleyebileceği ve bu hastalıkların özellikle su kaynaklarındaki değişikliklerle ilişkili olduğu belirtildi. Bu nedenle, sivrisinekleri uzaklaştıracak basit önlemlerin hastalıkların önlenmesinde büyük öneme sahip olduğu vurgulandı.

El Nino ve Sağlık Harcamaları

El Nino başlamadan önce sağlık harcamalarında olası artışları öngörmek ve bu alana daha fazla bütçe ayırmak önleyici tedbirlerin alınmasında önemli bir adım olabilir. Özellikle sıtma gibi sivrisinek kaynaklı hastalıkların görüldüğü ülkelerde durumun daha da ağırlaşabileceği vurgulandı.

Bu nedenle, El Nino gibi küresel ölçekte etkili olan olaylara karşı yerel hareket etsek dahi küresel düşünmek gerektiği vurgulandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.