DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22003073,97%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Düzenlemeleriyle Kayıt Dışılıkla Mücadeleyi Güçlendiriyor
  • 46Haberler
  • Ekonomi
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Düzenlemeleriyle Kayıt Dışılıkla Mücadeleyi Güçlendiriyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Düzenlemeleriyle Kayıt Dışılıkla Mücadeleyi Güçlendiriyor

ABONE OL
Haziran 22, 2024 19:05
Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Düzenlemeleriyle Kayıt Dışılıkla Mücadeleyi Güçlendiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vergi Paketi ile Kayıt Dışılıkla Mücadelede Yenilikler

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi incelemeleri ve saha denetimleriyle kayıt dışılıkla mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, vergi mevzuatında yapılmasını önerdiği değişikliklerle yasal destek sağlayarak bu mücadeleyi güçlendirmeyi hedefliyor. Özellikle hizmet işletmelerinde günlük hasılat tespitlerinin yıllık hasılat hesaplamalarında dikkate alınması planlanıyor.

KDV ve Gelir Vergisi Alanında Yapılacak Değişiklikler

Vergi paketi ile KDV’de kayıt dışılığın yaygın olduğu sektörlerde gelir ve kurumlar vergisine mahsuben tevkifat yapılabilmesi için Cumhurbaşkanı’na yetki verilecek. Özellikle hizmet sektöründe ve elektronik ticaret platformları aracılığıyla faaliyette bulunan işletmelerde ödemelerden tevkifat yapılması öngörülüyor.

Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezalarında Artış

Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında artış öngörülüyor. Fatura verilmemesi ve alınmaması durumlarında uygulanan özel usulsüzlük cezaları artırılarak caydırıcılığın artması hedefleniyor. Ayrıca, kayıt dışı çalışanlara uygulanan vergi ziyaı cezalarının artırımlı olarak uygulanması planlanıyor.

Banka ve Finans Kurumları Kullanılmadan Yapılan Ödemelere Yaptırımlar

Paketle, banka ve finans kurumları aracılığıyla yapılmayan 7 bin lirayı aşan ödemeler için ceza öngörülüyor. Bu tür ödemelerin idareye bildirilmesi durumunda ceza alınmayacak. Ayrıca, POS cihazı ve ödeme kaydedici cihazlara ilişkin düzenlemelere uymayanlara kesilecek özel usulsüzlük cezaları artırılacak.

Kiralama İşlemlerinde Uygulanacak Yaptırımlar

Meskenlerin kiraya verilmesinde elden yapılan kira ödemelerine ve iş yeri kiralamalarında uygulanacak özel usulsüzlük cezaları paket kapsamında yer alıyor. Kiracının ödemeyi elden yaptığını idareye bildirmesi durumunda ise ceza uygulanmayacak.

Paketle, Vergi Usul Kanunu’nda yer alan bazı kaçakçılık suçları için öngörülen hapis cezalarının alt sınırının 5 yıla çıkarılması ve etkin pişmanlık hükümlerinin kaldırılması planlanıyor. Ayrıca, elektronik ticaret platformlarına ve ödeme kaydedici cihazlara düzenlemelere aykırı davrananlara kesilecek cezaların da artırılması planlanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.