DOLAR 31,2370 0%
EURO 33,8753 -0.01%
ALTIN 2.051,710,56
BITCOIN %
İstanbul
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pîrî Reis Antik Akdeniz Haritaları – Yağlı Boya, Çini, Minyatür ve İpek Mendil Sergisi FMV Galeri Işık’ta
  • 46Haberler
  • Gündem
  • Pîrî Reis Antik Akdeniz Haritaları – Yağlı Boya, Çini, Minyatür ve İpek Mendil Sergisi FMV Galeri Işık’ta

Pîrî Reis Antik Akdeniz Haritaları – Yağlı Boya, Çini, Minyatür ve İpek Mendil Sergisi FMV Galeri Işık’ta

Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık; Pîrî Reis Antik Akdeniz Haritaları - Yağlı Boya, Çini, Minyatür ve İpek Mendil isimli önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türk denizcilik tarihi ve deniz haritacılığına dair eserlerin yer aldığı ve 30 Nisan’a kadar sürecek serginin yapımcısı ve küratörü aynı zamanda koleksiyoner olan Ali Rıza İşipek.

ABONE OL
Nisan 20, 2022 10:51
Pîrî Reis Antik Akdeniz Haritaları – Yağlı Boya, Çini, Minyatür ve İpek Mendil Sergisi FMV Galeri Işık’ta
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ünlü Türk denizcisi, coğrafyacısı ve haritacısı olan Pîrî Reis, yorumladığı ve resmettiği haritalar ve özellikle de Kitab-ı Bahriye isimli eserleri ile dünya denizcilik tarihinin öncüleri arasında yer almaktadır. Dünyada, coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel etkilerini de birleştiren öncülerden biri olan Pîrî Reis, sadece Türk tarihine değil, aynı zamanda dünya denizcilik tarihine de damgasını vurmuştur. 500 yıl önce yorumladığı ve çizdiği coğrafi bölgelerdeki benzerlikler, Pîrî Reis’in evrensel gözlem becerisi ve bilimsel yönünü açık bir şekilde göstermektedir.

Pîrî Reis seyir sanatı ile ilgili modern çağ öncesi kaleme alınmış olan 1521 tarihli Kitab-ı Bahriye’nin yazarıdır. Kitap, Akdeniz’deki belli başlı, liman, körfez, ada, yarımada, boğaz ve barınaklar, aynı zamanda seyir ve astronomi ile ilgili teknikler ile her bir ülke ve şehir halkı hakkında ve kültürleri konusunda detaylı bilgileri içermektedir.

Sergide, Kitab-ı Bahriye’de yer alan Akdeniz sahillerine ait çeşitli portolanların birer Osmanlı sanatı olan İznik Çinisi ve Minyatür tarzında uygulanması sonucu ortaya çıkan tablolar izleyicilerin beğenisine sunulmaktadır.

Günümüzde deniz haritaları genellikle dijital hale gelmiş ve geçmişte hazırlanmış her biri birer sanat eseri olan, deri ve kâğıda basılı haritalar adeta yok olmuştur. Sergide yer alan ve denizcilik tarihinin en önemli belgelerinden olan haritalar, kâğıt, tuval, çini ve ipek olmak üzere dört farklı materyal üzerine uygulanmıştır. Sergilenen 42 parça eser Ali Rıza İşipek koleksiyonuna aittir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.