DOLAR 32,5272 0.01%
EURO 35,0039 0.29%
ALTIN 2.432,19-0,11
BITCOIN 2110999-0,89%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık, Öğrencilere Sosyal Sorumluluk Programı Getiriyor

Bakanlık, Öğrencilere Sosyal Sorumluluk Programı Getiriyor

ABONE OL
Şubat 8, 2024 18:06
Bakanlık, Öğrencilere Sosyal Sorumluluk Programı Getiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık, Öğrencilere Sosyal Sorumluluk Programı Yönergesini Açıkladı

Bakanlığın yazılı açıklamasına göre, öğrencilerin kendine, ailesine ve topluma saygılı, toplumsal sorunlara duyarlı, bütün canlılarla birlikte doğaya ve çevreye, nesne ve eşyalara fayda ve estetik katacak kişiler olarak yetişmeleri amacıyla hazırlanan yönergede sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetler yer alıyor.

Yönergeyle Hedeflenenler

Yönergeyle, öğrencilerde etkili iletişim ve öz güvenin geliştirilmesi, araştırma, bilimsel, eleştirel ve yaratıcı düşünmenin özendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca öğrenciyi merkeze alan bir yaklaşımla yürütülecek sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetlerle öğrencilere liderlik, ekip içinde çalışma ve koordinasyon gibi yetkinliklerin kazandırılması amaçlanıyor.

Öğrenciler Sosyal Sorumluluk Kulübü Kurabilecek

Yönergeye göre, okullarda öğretmenler kurulu kararıyla “sosyal sorumluluk kulübü” adı altında öğrenci kulüpleri kurulabilecek. Sosyal sorumluluk faaliyetleri ekip çalışması şeklinde gerçekleştirilecek, bir ekipte, farklı sınıf seviyelerinde ve şubelerde okuyan öğrenciler olabileceği gibi farklı okullarda öğrenim görenler de yer alabilecek.

En Az 40 Saatlik Sosyal Sorumluluk Faaliyeti

Yönergeye göre, öğrenciler ortaöğretim süresi boyunca en az 40 saatlik sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetleri yerine getirecek. Sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetler, mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında 20 saat olarak uygulanacak ve bu kapsamdaki her bir saat 60 dakika üzerinden değerlendirilecek. Bu faaliyetler puanla değerlendirilmeyecek ancak öğrencilerin mezuniyetlerinde belgelendirilecek.

Sosyal sorumluluk programında işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşlar, il ya da ilçe koordinatörler kurulunun teklifiyle valilik veya kaymakamlıklarca belirlenecek. Konusu itibarıyla sosyal sorumluluk programı alanına giren ve bakanlıkça yapılan işbirliği protokolleri bünyesindeki faaliyetler de bu kapsamda değerlendirilecek. Öğrencilerin sosyal sorumluluk faaliyetleri, e-Okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”ne işlenerek öğrenci gelişim dosyasında yer alacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.